Górskie Góry Kaczawskie

Kraina Wygasłych Wulkanów – Góry Kaczawskie

Kraina Wygasłych Wulkanów – Góry Kaczawskie

Wygasłe wulkany na Dolnym Śląsku to największe skupisko wygasłych wulkanów w Polsce. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego zjawiskowego miejsca. 

Góry Kaczawskie, nazywane także Krainą Wygasłych Wulkanów, to jedno z najbardziej tajemniczych i malowniczych miejsc w Polsce. Zostały wpisane na światową listę UNESCO w 2024 roku.

Góry Kaczawskie zawdzięczają swoje niezwykłe formacje geologiczne dawnej aktywności wulkanicznej. Miliony lat temu, w okresie paleozoiku i mezozoiku, na terenie dzisiejszych gór miały miejsce liczne erupcje wulkaniczne. Pozostałościami po tych wydarzeniach są wygasłe wulkany, które obecnie stanowią jeden z najważniejszych elementów krajobrazu regionu. Wulkaniczne stożki, bazaltowe skały oraz lawowe przepływy można znaleźć w wielu miejscach, a ich badanie dostarcza cennych informacji o przeszłości geologicznej Ziemi. 

Kraina Wygasłych Wulkanów - co zobaczyć - Ostrzyca Proboszczowicka

Widok z Ostrzycy Proboszczowickiej

 

Wulkan Ostrzyca Proboszczowicka – sam szczyt nazywany Ostrzycą – jeden z najbardziej charakterystycznych stożków wulkanicznych w regionie. Znana również jako Śląska Fujiyama, to wznoszący się na 501 m n.p.m. szczyt w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku. Jest to wyjątkowe miejsce, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i geologicznym, które przyciąga turystów, geologów oraz miłośników przyrody z całej Polski. Z jego szczytu roztacza się wspaniały widok na okoliczne góry i doliny. Widać stamtąd Karkonosze! 

 

Skopiec

Skopiec, wznoszący się na wysokość 724 m n.p.m., jest najwyższym szczytem Gór Kaczawskich, o czym wiedzą zbieracze pieczątek Korony Gór Polski! Stanowi część Sudetów Zachodnich. Pomimo swojej stosunkowo niewielkiej wysokości, jest to miejsce o znaczącym znaczeniu geograficznym i turystycznym, które przyciąga zarówno miłośników wędrówek, jak i przyrody.

 

Rezerwat Przyrody Wąwóz Myśliborski – malowniczy wąwóz z licznymi formacjami skalnymi, wodospadami oraz bogatą roślinnością.

Zamek Grodziec – majestatyczna budowla położona na wygasłym wulkanie, oferująca zwiedzanie zamkowych komnat oraz wspaniałe panoramy z wieży.

Organy wielisławskie – to bazaltowe słupy o wysokości dochodzącej do 20 metrów, które przypominają piszczałki organów. Powstały one około 30 milionów lat temu w wyniku procesów wulkanicznych, kiedy to magma wypłynęła na powierzchnię, a następnie szybko stygła, tworząc charakterystyczne, regularne formy sześciokątnych kolumn. Proces erozji i działalność wód doprowadziły do odsłonięcia tych bazaltowych słupów, tworząc dzisiejszy krajobraz.

Kościół Pokoju w Jaworze – wpisany na listę UNESCO największy drewniany budynek o funkcjach religijnych na świecie

Lwówek Śląski – malownicze miasteczko w Polsce, Lwówek Śląski posiada wiele zabytków, w tym gotycki ratusz z XV wieku, który jest jednym z najstarszych ratuszy w Polsce, oraz fragmenty murów obronnych z XIII wieku.

Złotoryja – stolica polskiego złota i najstarsze miasto w Polsce.

 

Region Gór Kaczawskich to także bogactwo kulturowe i historyczne. W miejscowych wsiach i miasteczkach można odkryć tradycyjne rzemiosło, takie jak tkactwo, garncarstwo czy kowalstwo. Co roku organizowane są liczne festiwale i jarmarki, na których można poznać lokalne zwyczaje, spróbować regionalnych potraw oraz zakupić ręcznie wykonane wyroby.

Kraina Wygasłych Wulkanów - trasa

1. Wieża Widokowa w Mściwoju – Skopiec – Organy Wielisławskie – Wilcza Góra – Zamek Grodziec

2. Rezerwat Wąwóz Myśliborski – Organy Wielisławskie – Zamek Grodziec

3. Organy Wielisławskie – Złotoryja (Muzeum Złota) – Zamek Grodziec